Diagnoos või karistus: elustiil koos osteoartriidiga
Osteoartriit (või osteoartroos, osteoartriit) on haigus, mis põhjustab liigeste kõhre lagunemist. See patoloogia on kogu maailmas väga levinud, kusjuures osteoartriidi esinemissagedus suureneb vanusega ja seetõttu on see haigus eakate seas sagedasem.
Osteoartriidiga kaasneb mitmeid sümptomeid, mis automaatselt "asetavad" inimese ohtu.
Siia kuuluvad:
Ülekaalulisus on väga levinud tegur, mis soodustab osteoartriidi teket. Suur kaal avaldab järjekindlalt liigestele survet. See põhjustab liigestega kokkupuutuvate luupindade katteks oleva kõhre kulumist. Lõpuks kaotavad liigesed oma liikuvuse ja paljudel ülekaalulistel inimestel tekivad elu lõpu poole märkimisväärsed raskused, kuni iseseisva liikumisvõime täieliku kaotamiseni.
Vanad vigastused ja suur füüsiline koormus on teine levinud põhjus, mis põhjustab selliseid patoloogiaid nagu osteoartriit. Eriti kehtib see sportlaste ja inimeste puhul, kes teevad iga päev ja pikaajaliselt rasket füüsilist tööd.
Endokriinsüsteemi häired, mikroelementide puudulikkus ja hormonaalne tasakaalustamatus menopausi ajal mõjutavad negatiivselt luu- ja kõhrekoe ainevahetust, olles seeläbi artriidi põhjustajaks.
Liigese põletikuline/infektsioosne protsess või kaasasündinud liigese väärareng (nn düsplaasia) viib samuti liigese hävimiseni.
Kõige sagedamini mõjutab osteoartriit käsi, jalgu, lülisammast, põlvi ja vaagnat. Kõige vastuvõtlikumad artriidile on aga suured liigesed - puusad, põlved, pahkluud ja õlad.
Artriidi esimesed sümptomid:
Valu liigestes. Osteoartriidi esimeses staadiumis ei ole valu tugev. Reeglina tekib see raske füüsilise koormuse korral ja taandub puhkusega kiiresti. See on üheks kaudseks põhjuseks, miks patsiendid ei lähe kohe arsti juurde. Haiguse edenedes hakkab valu tekkima ka puhkeseisundis, ilma füüsilise koormuseta. Mõnikord võib valu olla nii talumatu, et inimene ei saa ka magama jääda.
Liigeste krigisemine. Artroosiga seotud liigese kriginat ei saa segi ajada, see on kuiv ja jämedavõitu. Haiguse edenedes muutub krigisemine tugevamaks. See on tingitud asjaolust, et kõhr kulub üha enam, mis põhjustab liigeste pindade otsest hõõrdumist üksteise vastu.
Vähenenud liigeste liikuvus. Haiguse alguses ei ole see sümptom väga märgatav ja tavaliselt kaob, kui inimene "soojaks kõnnib". Kuid haiguse edenedes on liigese liikuvus tugevalt piiratud - võimalik liikumisulatus väheneb miinimumini.
Liigese deformatsioon. See esineb osteoartriidi kaugelearenenud staadiumis ja liigese kuju muutub täielikult.
Osteoartriit on seisund, millega paljud inimesed peavad elama. See ei ole siiski karistus. Täisväärtusliku elu elamiseks on vaja vaid järgida paari lihtsat reeglit:
Esiteks, toitumine. See ei tähenda, et tuleb end rangelt piirata. Alustuseks piisab, kui välistada liigne sool, vähendada kaloririkaste toitude tarbimist ja eelistada võiks keedetud toitu kui praetule.
Soojem riietus. See puudutab eriti heitliku ilmaga aastaaegasid (sügis, kevad). Pidage meeles, et olete alati ohus. Teie liigesed reageerivad ilmastikule ja terviseseisundi muutustele esimesena. Seepärast ärge võtke asjatuid riske - iga tuuletõmbus võib teie enesetundele avaldada suurt mõju.
Liikumine – see on elu. Kuid kõik on hea mõõdukuse piires. Eriti kehtib see artroosi korral. Teie arst aitab teil koostada treeningplaani, mis on kasulik ja vajalik teie liigeste liikumises hoidmiseks. Eriti sobivad ujumine, kõndimine ja jooga. Raske treening on vastunäidustatud.
Õige ravim. Lisaks dieedile ja liikumisele soovitavad arstid artriidi sümptomite leevendamiseks väliseid valuvaigisteid, mis ei imendu vereringesse ja millel ei ole seetõttu süsteemseid kõrvaltoimeid, erinevalt suukaudsetest ja süstitavatest mittesteroidsetest põletikuvastastest ravimitest (MSPVA).
Selle info põhjal on selge, et inimese tervis on tema enda kätes. Sööge tervislikult, kontrollige oma kehakaalu ja elage aktiivselt. Kui ilmnevad artriidi tunnused, pöörduge arsti poole, sest oluline on mitte ainult leevendada valu sümptomeid, vaid ravida ka haiguse põhjust.
Diagnoos või karistus: elustiil koos osteoartriidiga
Osteoartriit (või osteoartroos, osteoartriit) on haigus, mis põhjustab liigeste kõhre lagunemist. See patoloogia on kogu maailmas väga levinud, kusjuures o
Kui ravim ei toimi või kui teil on kahtlusi oma ravi...
Pidevad liigese- ja seljavalud muudavad igapäevaelu ja selle asemel, et tunda rõõmu jalutuskäikudest, väljasõitudest maale või loodusesse, tunnete üksnes j
Mis meie liigestele meeldib ja mis ei meeldi?
Elu on liikumine, kuid suutlikkus täisväärtuslikult liikuda sõltub liigeste tervisest. Selleks, et hoida oma liigesed kaua terved, tuleb nende eest hoolits
TÄHELEPANU! TEGEMIST ON RAVIMIGA. ENNE TARVITAMIST LUGEGE TÄHELEPANELIKULT PAKENDIS OLEVAT INFOLEHTE. KAEBUSTE PÜSIMISE KORRAL VÕI RAVIMI KÕRVALTOIMETE TEKKIMISEL PIDAGE NÕU ARSTI VÕI APTEEKRIGA.